Človeški organizem je kompleksen sistem, ki bi moral vzdrževati ravnotežje med kislimi in bazičnimi tvorbami. Osnovna teorija kislo-bazičnega ravnovesje v telesu temelji na raziskava dveh kemikov: Brønsteda in Lowrya. Danes njuno teorijo poznamo pod imenom Brønsted-Lowryeva teorija. Temeljni koncept te teorije pravi, da ima kislina zmožnost donirati proton, baza pa je proton sposobna sprejeti. Naslednji pomemben koncept kislo-bazične teorije pa utemeljuje razliko med bazičnimi snovmi in kislimi snovmi na podlagi pH lestvice. Bazične snovi imajo visoko pH vrednost, kisle pa nizko, zato ima najmočnejša kislina pH vrednost 1, najmočnejša baza pa ima vrednost 14. V primeru, da ima neka snov pH vrednost 7, to pomeni, da v njej ni presežka ne na strani kislosti in ne na strani bazičnosti.
V našem telesu se vsak trenutek odvijajo številni biokemični procesi, ki vplivajo na kislo-bazično ravnovesje celotnega organizma. Različni podsistemi organizma imajo različne pH vrednosti. Želodčna kislina ima pH vrednost 1, urin ima pH vrednost 6, možganska tekočina ima vrednost 7,5 – najvišjo vrednost pH pa imajo izločki pankreasa in sicer 8,1. Običajna pH vrednost krvi je 7,365 – to pomeni, da je rahlo bazična snov, tej vrednosti v medicini pravimo fiziološka pH vrednost.
Celotno kislo-bazično ravnovesje je regulirano s strani tako imenovane kislo-bazične homeostaze. Kadar je delovanje tega procesa moteno, pride do pojava, ki ga imenujemo acidoza oziroma zakisanost človeškega organizma. Študije kažejo, da je za pravilno delovanje vseh presnovnih procesov v človeškem organizmu odgovorno razmerje, ki se vzpostavlja med kislimi in bazičnimi snovmi v telesu. Če želimo ohraniti normalno delovanje presnovnih procesov, potem moramo zagotoviti, da se pH vrednost krvi, celične tekočine in medceličnine nahaja rahlo nad vrednostjo pH 7, to pomni rahlo v bazičnem področju. Kadar se to ravnotežje poruši, prihaja do kronične zakisanosti oziroma do acidoze. Zakisan človeški organizem ni zdrav organizem, takšno dolgoročno stanje ima lahko resne posledice, o katerih bomo več povedali v nadaljevanju.
Kri in medceličnina v organizmu, ki imata bazično vrednost pH, poskrbita s procesi nevtralizacije, da se iz sistema izločijo odložene kisline. V stanju kronične zakisanosti pa je ta proces oviran. Dolgoročna zakisanost ali kronična acidoza ima skrajno negativne posledice pri metaboliziranju mineralnih snovi, ki so ključni za nemoteno delovanje človeškega organizma. Izguba mineralov se najprej pozna na mehkih tkivih, nato pa se negativni učinki pričnejo manifestirati tudi v kostnem tkivu, kjer se kopičijo toksične snovi in kisline. Zaradi vsega tega prihaja do obolenj vezivnih tkiv in gibalnega aparata, diabetesa, osteoporoze, obolenj črevesja, zob in psihičnih težav.
Eden izmed izrazitejših simptomov, ki jih povzroča kronična zakisanost telesa, je utrujenost. Ker motnje na nivoju kislo-bazične homeostaze rušijo ravnotežje avtonomnega živčnega sistema, ima zakisanost izrazit vpliv na psihično počutje posameznika. Pomladanska utrujenost ali simptom kronične utrujenosti je eden izmed najbolj pogosto občutenih simptomov porušenega kislo-bazičnega ravnovesja. Ta simptom ima zelo širok spekter spremljajočih simptomov, ki vplivajo na razpoloženje in splošno počutje posameznika. Pojavljajo se motnje spanja, drastično upade sposobnost koncentracije pri delu, živčnost narašča iz dneva v dan, prizadete so umske sposobnosti in zaznati je mogoče splošen upad volje in motivacije.
Simptome kronične utrujenosti je mogoče odpraviti tako, da se ponovno vzpostavi kislo-bazično ravnovesje. Prehransko dopolnilo Basica je skrbno sestavljeno prehransko dopolnilo, ki pomaga pri ponovnem vzpostavljanju rahlo bazičnega stanja v ključnih podsistemih človeškega organizma. Izdelek Basica vsebuje bazične mineralne snovi, kot so kalcij, magnezij, cink, železo, baker, molibden, krom in selen v ključnih razmerjih, ki v medsebojni sinergiji pripomorejo pri vzpostavljanju kislo-bazične homeostaze, s čimer se postopoma odpravlja zakisanost telesa. Z rednim jemanjem Basice dovajamo v kri ključne bazične mineralne spojine, kajti kri z bikarbonati skozi biokemične procese veže kisline. Skozi te procese se ogljikova kislina razcepi na vodo in ogljikov dioksid, ki ga izdihamo skozi pljuča. Basica Vital, ki je nevtralnega okusa, je primerna za mešanje z jedmi, ki jih pripravimo doma. Za uporabo na poti pa so bolj primerne tablete Basica Compact, ki jih lahko zaužijemo z vodo. Izdelek Basica Direkt se nahaja v obliki mikroperl, te pa se lahko zaužijejo kar brez vode. Za popestritev uživanja Basice poskrbi izdelek Basica Instant, ki je v obliki praška z okusom pomaranče, s pomočjo katerega lahko pripravimo okusne pijače. Ker je pri športno aktivnih posameznikih pojav zakisanosti lahko še bolj izstopajoč, izdelek Basica Sport poleg ključnih bazičnih elementov telo oskrbi še s hranili, ki so potrebna za premagovanje telesnih naporov in povečevanje vzdržljivosti ter zmogljivosti.
Basica ponovno vzpostavlja pogoje, s katerimi lahko sistemi za regulacijo kislo-bazičnega razmerja zopet pričnejo na učinkovit način izločati toksične snovi in kisline. Ko se organizem ponovno premakne v optimalno bazično pH vrednost, pričnejo simptomi zakisanosti postopoma izginjati. Kronična ali spomladanska utrujenost – zaradi katere se posamezniki počutijo utrujene in izčrpane, imajo poslabšano sposobnost koncentracije, so živčni in občutljivi – kmalu po vzpostavljenem kislo-bazičnem ravnovesju povsem izgine.
Bazični minerali, ki jih vsebuje Basica, so takšni, kakršne dobimo, če uživamo veliko sadja in zelenjave. Vendar tudi v primeru, da ima oseba povsem uravnoteženo in zdravo prehrano, je vprašanje, kakšna je kvaliteta te hrane. Zemlja je zaradi negativnih vplivov okolja, onesnažene zemlje in vode čedalje manj bogata z bazičnimi minerali. Zaradi tega hrana preprosto ne zadostuje, kajti telo ima omejene sposobnosti za nevtralizacijo kislin. Prav to zaščitno vlogo lahko prevzame Basica, saj je jasno, da tudi povsem urejen jedilnik in veliko telesne vadbe pomladanske utrujenosti in drugih simptomov kronične zakisanosti ne more pregnati, ker telo ne razpolaga z dovolj učinkovitim sistemom za uravnavanje kislosti.