Strokovnjak za prehrano Dr. Edmund Semler pojasnjuje, kaj se skriva za tem
Postenje je seveda povezano tudi z zmanjšanjem telesne teže. Kar 60 odstotkov nemških moških ima prekomerno telesno težo, pri ženskah pa ta delež znaša 43%. Strokovnjak za prehrano dr. Edmund Semler iz Inštituta za kmetijske in prehranske vede na Univerzi v Halleju in znanstveni direktor Nemške akademije za postenje pravi: “Naše telo tako kot drevo vsako leto ” naredi letnico “.. povprečno 400 do 500 gramov. In običajno se tega ne boste na hitro znebili. Postenje je zato zelo primerno, vendar pa to pomeni veliko več. To je kot neke vrste reset – povratek na “tovarniško nastavitev” narave.
V našem obnašanju do hrane se pogosto dela napake. Ljudje so pogosto tako vpeti v tokove svojih službenih obveznosti, da ritem narave s tremi obroki na dan ne odloča več o tem, kdaj jemo, temveč to določa priložnost, ki omogoča kratek čas za obrok. In če imamo tega časa malo, pojemo hitro hrano, kak prigrizek na hitro ali kaj malo bolj otipljivega. Postenje je lahko odločilna spodbuda k trajnostni spremembi naših prehranjevalnih navad. Zanimivo je, da je na seznamu želja Nemcev “končno spet v miru jesti” povsem na vrhu seznama. Poleg tega se pri postenju tudi psihično doseže nekaj, kajti način življenja se spremeni. V to je vključeno tudi sproščeno uživanje hrane, ki ni več zgolj prehranjevanje iz nuje, ampak spet občutek za uživanje.”
V preteklosti so morali ljudje stradati v izrednih razmerah. Dandanes pa je tako, da se moramo boriti s preveliko ponudbo hrane. Za telo pomirjujoče »faze lakote”, ki telo povrnejo nazaj k naravnim mehanizmom, moramo dandanes ustvariti umetno. In to je pomemben smisel postenja.
Obstaja veliko načinov postenja, na primer klasično po metodi Dr. Otta Buchingerja ali po metodi Dr. Hellmuta Lütznerja (“Kako s postom postati kot prerojeni”). Pravo postenje pomeni odpovedati se trdi hrani. Tekočina so se med postenjem seveda uživa; odvisno od posamezne metode so to sokovi, mineralna voda, zelenjavna juha, čaj ali bazični granulat, ki se raztopi v vodi in telo oskrbuje z mineralnimi snovmi, katere se sicer v telo vnaša s hrano. Na začetku je potrebno čiščenje debelega črevesa, s sledečim namenom: če je črevesje izpraznjeno, se telo nastavi na lastno prehranjevanje od znotraj, poseže v telesne rezerve in s tem tudi občutek lakote izgine.
Zelo pomembno pri postenju je veliko gibanja – po možnosti na svežem zraku.
Obstajajo tudi že modeli reduciranega postenja, ki tudi imajo svoj smisel. Strokovnjak za prehrano dr. Edmund Semler iz lastnih izkušenj pravi: “Tudi če se odločite za redno postenje na določen dan v tednu, je to že nekaj dobrega. Na primer, petek, ki se začne na P kot postenje. Ker se veliko ljudi prvič odloči na hitro iz radovednosti, bi to lahko bil primeren začetek”.
Ena oblika reduciranega postenja je postenje z bazami. Tu se izhaja predvsem iz bazičnih osnovnih živil, katera se dopolni z mineralnimi snovmi iz lekarne (kot je npr. poznana Basica). Obstaja vse več znanstvenih dokazov o tem, da je pri številnih kroničnih boleznih ali pri splošnem slabem počutju (npr. utrujenost, zaspanost, glavobol) prisotna preobremenitev organizma s kislino (“latentna acidoza”). Povečan vnos bazičnih mineralnih snovi med postenjem nudi podporo procesu razkisanja in pomaga preprečiti nadaljnjo zakisanost telesa zaradi povečane razgradnje maščob. Samo pri optimalno uravnanem kislinsko-bazičnem ravnovesju se doseže največje zdravstvene koristi postenja.
Tudi strokovnjak za prehrano dr. Edmund Semler se sam redno posti: “Čeprav se sliši protislovno, se sam postim predvsem zato, ker sem človek užitka. Po postenju sem ponovno zaznal neverjetno občutljivost za okus. Tudi jabolko potem spet postne globoko zaznan užitek. Ponovno imam povečan apetit za sadje in zelenjavo. Zaradi tega je postenje z elementi odpovedovanje, zmernosti in užitek zame skrivno orožje. Tisti, ki tega ni še nikoli izkusil, tega ne more podoživljati”.