Nasvet strokovnjakov: Telesna aktivnost pomaga – razkisanje podpira
Vsi tisti, ki čez dan veliko sedijo, vozijo avto ali morajo dolgo stati, s tem obremenjujejo svoj mišično-skeletni sistem. Enostranska, toga drža slej ko prej privede do bolečin v mišicah in sklepih. In še posebej hrbet je pri tem žrtev v pravem pomenu besede: v stoječem položaju znaša na primer obremenitev pritiska na hrbet z njegovimi medvretenčnimi ploščicami, vretenci in mišicami kar 100 kg; v sedečem položaju pa se temu doda še okrog 50 kg. Nič čudnega, da skorajda 70 odstotkov Nemcev navaja, da občasno občutijo bolečine v hrbtu.
S preprostimi spremembami v načinu življenja lahko dosežete veliko: izognete se enostranskim obremenitvam in nepravilni drži ter se aktivno spopadete s pomanjkanjem gibanja. Bolečine v hrbtu so pogosto posledica napetosti mišic. Če je poleg tega telo še zakisano, se gibljivost mišic in sklepov še poslabšana. To se imenuje tudi “okorelost zaradi kisline”. Da se telesu ponovno povrne gibljivost, je lahko v veliko pomoč razkisanje z bazičnimi minerali iz lekarne. Naturopatinja Mathilde Füssel-Wittwer iz Oberstaufna je potrdila, da lahko bolečine v mišicah in sklepih nakazujejo na zakisanost: “Presežek kisline se začasno shrani v vezivno tkivo. S tem le-to izgubi svojo elastičnost”. Terapija razkisanja lahko zmanjša bolečino in spodbudi gibljivost, pravi Füssel-Wittwerjeva.
Mathilde Füssel-Wittwer svetuje svojim pacientom z bolečinami v križu, da spremenijo svojo prehrano in da namesto živil, ki tvorijo kisline, kot so na primer meso, ribe, pekovski izdelki in mlečni izdelki, v svoj jedilnik vključijo veliko sadja, zelenjave in solate. Pri ponovni vzpostavitvi kislinsko-bazičnega ravnovesja lahko pomaga dva do tri mesece trajajoča terapija z bazičnim proizvodom “Basica“. Mineralne soli in elementi v sledeh lahko pomagajo nevtralizirati kisline in tako pozitivno delujejo na pojav bolečine.
Že lahno gibanje krepi mišice
Kdor si želi okrepiti hrbet, mora svoj vsakdanjik zastaviti kar čim bolj aktivno: uporaba stopnic namesto dvigala, vožnja s kolesom namesto z avtomobilom ali pa hoja, kadarkoli je le to možno. V pisarni se na primer med telefoniranjem lahko sprehajate. Z ergonomsko oblikovanim pisarniškim stolom ali z žogo za sedenje se lahko s spremembo položaja sedenja doseže razbremenitev hrbta. Končno, priporočljiva je redna vadba za vzdržljivost, moč in koordinacijo, saj le-ta krepi mišice in sklepe in lahko zaščiti pred napetostjo. Še posebej ko gre za zdravje, bi si moral izrek “Kdor počiva, ta okori!” vsakdo privzeti za svoj moto.