Magnezij spada k življenjsko potrebnim mineralnim snovem. Igra kot faktor v več kot 300 encimih ključno vlogo pri različnih procesih presnove. Vsi procesi, ki so odvisni od energije se brez njega ne bi mogli odvijati v našem telesu. Poleg tega je odgovoren za prenos dražljajev v mišičnih in živčnih celicah in tako omogoča nemoteno (brezhibno) delovanje celotnega mišičnega aparata.. Pomanjkanje magnezija lahko vodi do nepravilnega delovanja srca (Ekstrasistole) in do motenj v srčnem ritmu. Pri 150.000 ljudeh v Nemčiji na leto je „nenadna smrt“, ki je posledica motnje v ritmu srca, najpogostejša oblika smrti. Prof. Jürgen Vormannn pravi: „Dokazano je, da predstavlja pomanjkanje magnezija povišano tveganje smrti zaradi odpovedi srca, kot kažejo raziskave v ZDA in Nemčiji“.
Magnezij ne nastaja v telesu, ampak ga telo lahko sprejme s hrano. Do pomanjkanja magnezija pride ob nepravilni prehrani, ko zaužijemo premajhne količine zelenjave, sadja in stročnic.
V Nemčiji 56,4% žensk v starosti med 14 do 18 let uživa premalo magnezija. Določena obolenja, stres, nosečnost ali telesna obremenjenost (napori) lahko vodijo do pomanjkanja magnezija.
Nemška zveza za prehrano priporoča dnevni odmerek 300 do 400 mg magnezija za preprečevanje pojava pomanjkanja magnezija. Če ne zaužijemo s hrano priporočenih dnevnih količin magnezija, potem ga je priporočljivo vnesti preko magnezijevega citrata. Magnezijev citrat je organska oblika magnezija, ki je prisoten v sadju in zelenjavi. Primerjalno kaže magnezijev citrat najvišjo biološko razpoložljivost, se izredno dobro resorbira ter hitro vodi do zaznavno povišane koncentracije magnezija v krvi. Več na magnezij.si
Vir: Institut für Prävention und Ernährung: www.ipev.de